Dánsko 2002 - Vikingské putování
Všechny moje cestopisy najdete na www.taranis.estranky.cz
Úvod
Na mojí první zahraniční dovolenou pojedu s kámošem Pavlem do Dánska a naplánovali jsme jí na 2 týdny v měsíci srpnu.
Chceme navštívit nějaké megality,ale hlavním cílem jsou památky Vikingů.
Cestovat budeme vlakem a k tomu nám poslouží síťová jízdenka Interrail pass a přespávat budeme po kempech.
Dánsko
1.den
Vyjíždíme brzy ráno z K.Varů vlakem a přes Berlín a Hamburg,kde máme menší problémy,se nakonec dostáváme do dánského království.Do Fredericie přijíždíme až po 22hod a protože poblíž není žádný kemp,vyspíme se v parku.
2.den
Ráno pokračujeme na sever do obce Jelling,kde se nachází 2 velké mohyly z 9.st. a také 2 runové kameny.Na větším kameni je runami vyryt nápis ,,Král Harald dal vztyčit tento kámen na památku svého otce Gorma a matky Tyry.Ten král Harald,který pro sebe získal celé Dánsko a Norsko a učinil z Dánů křesťany." A na menším stojí ,,Král Gorm dal vztyčit tento kámen na paměť své ženy Tyry,ozdoby Dánska."
Odpoledne jedeme do Århusu,kde v centru města navštěvujeme vikingské muzeum.
Večer se přesouváme do Viborgu,kde kempujeme.
3.den
Dopoledne se procházíme Viborgem a odpoledne zamíříme na sever do Ålborgu.
Ubytujeme se v kempu a protože nedaleko je i moře,tak zbytek dne trávíme u vody.
4.den
Ráno se městským autobusem vydáváme na severní předměstí Ålborgu,Lindholm,kde se nachází jedno z největších vikingských pohřebišť.
Na pohřebišti Lindholm høje se nachází 682 hrobů vyznačených kameny ve tvaru lodí.
Odpoledne cestujeme do Hjørringu,kde si prohlížíme zrekonstruované megalitické hroby a domky ze 17.st.
K večeru se vracíme do Ålborgu a znovu se koupeme v překvapivě teplém Baltském moři.
5.den
Dnešním cílem je vikingská pevnost Fyrkat,nacházející se u města Hobro,kde vystupujeme. Do zmíněné pevnosti to má být podle paní z infocentra 2km,ale kilometrů to bylo nejmíň 5.
Pevnost má tvar kruhu o průměru asi 200m a je obehnaná valem.Nedaleko odsud je malé muzeum a také zrekonstruovaná vikingská vesnice,kde jsme ochutnali vikingský chleba nebo vyzkoušeli různá řemesla.
6.den
Ráno se přesunujeme na ostrov Fyn do města Odense a po celou dobu nás provází déšť. V kempu vybalujeme stan a přestává pršet.
Odpoledne zamíříme autobusem do obce Tåstrup,odkud pěšky pokračujeme k 5km vzdálenému runovému kameni u Glavendrupu.Kámen leží uprostřed malého lesíka,je vysoký asi 2m a vyrytý text zní ,,Runhild vztyčila tento kámen na paměť Alli Sölviho,kněze posvátných míst a váženého náčelníka královské družiny.Alliho synové vztyčili tento kámen na památku svého otce a jeho žena na památku svého manžela.Soti vyryl runy na paměť svého pána, nechť je Thór posvětí.Bude rati ten,kdo tento kámen zničí nebo odtáhne za jiným.
7.den
Autobusem jedeme do Kerteminde,odkud zamíříme do obce Ladby,kde se nachází mohyla z 9.st. Mohyla je zrekonstruovaná a uvnitř jsou k vidění pozůstatky lodi,ve které byl pohřben vikingský náčelník.
Vracíme se do Kerteminde,kde se procházíme po přístavu a potom jedeme zpátky do Odense.
V kempu se koupeme v bazénu a hrajeme minigolf.
8.den
Dnes se přemisťujeme na ostrov Sjaelland a v Holbeaku hledáme kemp.
Odpoledne jedeme vlakem do Lejre,kde vystupujeme a zamíříme k megalitické hrobce Øm,pocházející z eneolitu.Cestou tam se prodíráme křovím,přeskakujeme potok,přelézáme přes ploty,uhýbáme na kolejích projíždějícímu vlaku a trvá nám to asi 40 minut.Po příchodu k hrobce zjistíme,že tam vede asfaltová cesta,po které jsme na nádraží za 20 minut.
9.den
Vracíme se opět do Lejre,ale tentokrát je naším cílem místní historicko-archeologické experimentální středisko z doby železné.Jednoduše řečeno jde o skanzen,kde stojí chatrče,domky a dílny,ve kterých si můžete udělat představu o životě v 2000 let staré vesnici.
Odpoledne nás čeká historické město Roskilde,kde si prohlížíme místní katedrálu z 12.st.Poté navštěvujeme muzeum vikingských lodí,kde jsou vystaveny pozůstatky vikingských Drrakarů,které potopili Dánové,aby zabránili vjezdu norským vikingům do svého přístavu.
10.den
Jedeme na východ ostrova k vesnici Trelleborg,kde se nalézají pozůstatky vikingské pevnosti.Pevnost je hodně podobná té z Fyrkatu,má kruhový tvar a je obehnána vysokým valem.Procházíme si také malé muzeum a zkoušíme si střelbu z luku.
Odpoledne se vracíme zpět do Holbeaku.
11.den
Přesouváme se zpět na pevninskou část dánského království a vystupujeme ve Vejle.Nejdříve se ubytujeme,a pak si procházíme město,kde nás nejvíce zaujal zdejší dolmen a větrný mlýn.
12.den
Dnes se podívám do Ribe,jednoho z nejstarších měst Dánska,které největší slávu zažilo v období vikingů.Ribe je poklidné historické město,se středověkými uličkami a nejstarší hospodou ve Skandinávii ze 16.st.
Odpoledne se vracíme do Vejle,a protože hned u kempu se na místním fotbalovém stadionu hraje zápas druhé dánské ligy,tak se jdeme podívat.
13.den
Vracíme se do Fredericie,kde naše vikingské putování začalo a prohlížíme si město se středověkou pevností.
K večeru se vracíme do kempu,kde hrajeme karty a probíráme naší končící dovolenou.
14.den
Vstáváme brzy ráno a za hustého deště balíme stan.
Potom jdeme na nádraží,odkud nám jede vlak do Berlína.Když projíždíme přes Německo, všude jsou záplavy,ale máme štěstí a přes Kraslice a Sokolov se dostáváme kolem 22.hod. do K.Varů.
Závěr
Dánsko sice nenabízí příliš přírodních krás,ale jinak je to zajímavé místo pro dovolenou. Pokud vyjde počasí,a to nám vyšlo,tak je zde dost možností na koupání a povalování se u moře.Dále v tomto království najedete také mnoho historických památek a jestliže se zajímáte o období Vikingů,jako my dva s Pavlem,tak si zde rozhodně přijdete na své.
Celkově se nám v Dánsku,i přes menší počáteční trable,moc líbilo a napřesrok se vydáme poznávat další kraje Evropy.
Dovolená vyšla celkově na : 15 000,-Kč/osobu
gdsaeee
(trew, 8. 5. 2009 22:08)